ELŐSZÓ
Őseim ezen a tájon látták meg a napvilágot, itt dolgoztak, bizonyos mértékig – már, amire egy-egy család képes – formálták is a város arculatát. A Közép- Dunántúli Napló egykori tudósítójaként s a Timföld és Alumínium c. üzemi újság egyik szerkesztőjeként, valamint az Ajkai Századok krónikásaként szólhattam, beruházóként közvetlen is bábáskodhattam egyes létesítmények létrehozásánál.
S te, aki rohansz, s nem érsz rá észrevenni azt, ami szép, magadénak érzed a házakat, tereket? Tudsz válaszolni, ha kérdezi gyermeked, unokád: Ki alkotta a szobrot, kire emlékezik az épület-homlokzatra kihelyezett tábla, kit ábrázol, milyen kötődése van a városodhoz? Ha tanácstalanul széttárod karodat, s nem tudod kielégíteni a kérdező kíváncsiságát, magyarázkodsz, még nem érzed magadénak azt, amit védened, óvnod kellene: az érted elültetett ligeti fákat, kőből, bronzból, fából formált szoborcsodákat. Védjük épített örökségeinket! Szeretném, hogyha utódaink büszkén mondhatnák az ideérkezőnek:
Ezt hagyták ránk őseink, ez a mi örökségünk !
GAIA
R. KISS LENKE ALKOTÁSA ( 1926.- 2000.)
A művész Romániában , Illye Clumeghauban született. 1957-ben fejezte be a Magyar Képzőművészeti Főiskolát, ahol olyan kiváló mesterei voltak, mint Pátzay Pál, Barcsay Jenő, Mikus Sándor. Veszprémben élt, de alkotásain keresztül otthonra talált a Dunántúl szinte minden jelentősebb nagyságú településén. Városunkban a mitológiai ihletésű szobrát, a Gaia-t 1976. március 8-án avatták fel. Ha megkérdeznék, melyik Ajka legszebb szobra? R. Kiss Lenke alkotása sok szavazatot kapna.

“… kezdetben csak a Khausz a tátongó üresség létezett, belőle vált ki Erobusz, az alvilági sötétség és Nüx, a fekete éjszaka, majd megszületett Gaia, a széles mellű Föld. “