Ajka – „… a Bakonyban rejtett kis bányatelepet harminckét éve ismerem, mint a tenyeremet. Itt kerestem vékonyabb-vastagabb kenyeremet. … Amíg lélegzem és élek, rátok gondolok, geológusként is bányász maradok.” – vallott önmagáról Kozma Károly a Geológus epilógus című művében.
Kozma Károly Gyulaházán született. Két évig járt a kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumba, az ózdi József Attila Gimnáziumban érettségizett. Az ELTE TTK geológus szakán, a Veszprémi Vegyipari Egyetemen szerzett oklevelet. A Várpalotai Mélyfúró Vállalatnál kezdte a munkát, majd Mongóliában a III. Magyar-Mongol Térképező Expedíció tagjaként tevékenykedett. Az Ajkai Szénbányáknál geológus, a Veszprémi Szénbánya Vállalatnál, majd a Bakonyi Erőmű Rt. Ajkai Bányaüzeménél csoportvezető, városi TIT-elnök. Az Ajkai Bányászati Múzeum vezetője. Nagy szerepet játszott annak kialakításában, a bányászati tárgyak, dokumentumok felkutatásában, gyűjtötte az őslény- és kőzettár anyagát. Tagja volt a Bányászati és Kohászati Lapok szerkesztő bizottságának, a Magyarhoni Földtani Társulat Közép-Dunántúli Csoportjának, 1994 és 1997 között az Ajkai Városszépítő Egyesület elnöke. Nevéhez fűződik a felső-csingeri bányászsírkert felújítása, a millenniumi emlékoszlop felállítása, a Városszépítők Lapjának indítása. Munkáját mindenütt nagyra becsülték, kitüntetései között találjuk többek között: A Földtani Kutatás Kiváló Dolgozója, Veszprém Megyéért arany fokozat, VEAB II. díj, a Bányászati Dolgozók Szakszervezete Művészeti Nívódíj, Zeusz Díj, Ajka Városért Díszoklevél, a Bányászati Szolgálat arany fokozata. Könyvek sora hordozza gondolatait, szakmai tudását. Cikkeinek, tudósításainak száma meghaladja a 150-et. (Napló, Ajkai Szó, Városszépítők Lapja, Értékmentő, Bányász, Bányamunkás, Energia, Bánya-Trend, Lámpás, Megyei Pedagógiai Körkép, Bányászati és Kohászati Lapok.
Horváth Károly, Bóday Ottó, Kozma Károly
Kozma Karcsi – így emlegették, ha szóltak róla -, a mindig pedáns, barátságos, közvetlen úriember példaképe volt a fiatal Dr. Ősi Attilának, az iharkúti, világszenzációt is tartogató dinoszaurusz-lelőhely felfedezőjének, az egykori ajkai Eötvös Loránd Általános Iskola, majd bródys diáknak, a későbbi okleveles geológus, paleontológusnak, a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Természettudományi Múzeum Paleontológiai Kutatócsoport tudományos munkatársának. Kozma Károlynak, az embernek tiszteletére felfedezettjét Ajkaceratops kozmai névre keresztelte, ezzel a geológus nevét még életében a halhatatlan nevek közé emelte, akinek testét ez év őszén az Ajkai-medence földjének mélye örökre magába zárta.